Ciekawostka: oko na fotochromową soczewkę kontaktową

 
Ciekawostka: oko na fotochromową soczewkę kontaktową

W ostatnim tekście była mowa o soczewkach okularowych z fotochromem.
A gdyby tak stworzyć fotochromową soczewkę kontaktową?

 

Nad takim rozwiązaniem przez 10 lat pracowali specjaliści firmy Johnson&Johnson we współpracy z producentem soczewek fotochromowych Transitions Optical. Opracowano technologię Transitions Light Intelligent, dzięki której miękka soczewka kontaktowa Acuvue Oasys ciemnieje po ekspozycji na światło słoneczne. Odbarwienie następuje w zwykłych warunkach oświetleniowych. Tak samo dzieje się w soczewkach okularowych z powłoką fotochromową. Dokładny opis zastosowanego procesu jest tajemnicą. Jednakże Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła i dopuściła ten produkt do obrotu. Dodatkowo soczewka ta nadaje się do prowadzenia pojazdów, ponieważ zachowana jest dobra jakość widzenia.

 

Soczewki występują w wersji korygującej krótkowzroczność i nadwzroczność  – w zależności od zapotrzebowania. Pojawić się też mają te, które kompensują astygmatyzm. Tryb noszenia jest dwutygodniowy – na noc wkładamy soczewki do pojemnika ze specjalnym płynem, w celu oczyszczenia ich z zabrudzeń
i białek.

Istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych i należy o tym pamiętać. Wszelkie alergie, zakażenia, choroby oczu, uszkodzenia w okolicy oka eliminują możliwość użytkowania produktu.

Zastanawiająca pozostaje kwestia estetyczna. Jeśli mamy jasną barwę tęczówki
i założymy soczewki kontaktowe z fotochromem, które ściemnią się pod wpływem światła słonecznego, automatycznie zmieni nam się kolor oczu. Ciekawe na ile intensywny jest ten efekt zaciemnienia – jeśli bardzo, to możemy wyglądać w takiej soczewce, jakbyśmy mieli maksymalnie rozszerzone źrenice, a to nasuwa różne skojarzenia ;)

Można byłoby zadać sobie pytanie - po co taka soczewka na rynku? Chroni ona nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ale na pewno nie zastąpi okularów przeciwsłonecznych, które mają większą powierzchnię ochronną. Jednakże pamiętać należy, że przy wyższej temperaturze i różnych wykonywanych czynnościach poci się skóra na twarzy. Gdy pochylamy głowę do przodu okulary – korekcyjne, przeciwsłoneczne mogą się ześlizgiwać
z nosa, co stanowi trudność ciągłego ich poprawiania. Dlatego soczewki kontaktowe mogą być alternatywą w takich sytuacjach.

Z powściągliwością, ale i zainteresowaniem podchodzimy do tematu fotochromowych soczewek kontaktowych. Obserwujemy rynek, czy faktycznie ten produkt się przyjmie i czy będzie na niego zapotrzebowanie.

Więcej na temat soczewek kontaktowych, ich rodzajów i użytkowania, pojawi się w następnym wpisie. Zatem serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
okulary przeciwsłoneczne
okulary korekcyjne
Optyczne nowości
Katalog produktów
ul. Sasanek 1C
05-806 Komorów
pon - pt: 10.00 - 19.00
sob: 10.00 - 14.00