Amblyopia nazywana również niedowidzeniem bądź zespołem leniwego oka to zaburzenie narządu wzroku mające charakter odwracalny. Schorzenie objawia się częściową utratą widzenia bądź całkowitym brakiem uczestnictwa w procesie wzrokowym. Amblyopia występuje najczęściej u niemowląt i starszych dzieci. Jakie są przyczyny dolegliwości? Jak sobie z nią radzić?

 

Amblyopia – co to takiego?

Amblyopia (leniwe oko) to termin określający niekompletny rozwój jednego oka związany z jego nieprawidłową współpracą z mózgiem. Oznacza to zatem, że narząd wzroku dotknięty tą przypadłością nie jest w stanie w sposób wyraźny i dokładny odbierać obrazów, co przyczynia się do nieostrego, rozmazanego widzenia.

Przyczyną zaburzenia widzenia w jednym narządzie wzroku jest niewłaściwe przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi oka a mózgiem. Mózg koncentruje się zatem na jednym oku, wykluczając drugie z procesu widzenia, które nazywa się „leniwym”.

 

Objawy towarzyszące niedowidzeniu to:

 • problemy z dostrzeżeniem głębi obrazu jednym okiem,
 • podwójne widzenie,
 • rozmazane widzenie jednym okiem bądź dwoma,
 • zmęczenie oka zdrowego,
 • nieskoordynowanie ze sobą oczu.

 

Zespół leniwego oka – przyczyny

Wśród głównych przyczyn choroby leniwego oka należy wymienić:

 • Anizometropię (różnowzroczność) – to wada optyczna obydwu gałek ocznych, polegająca na różnicy w ostrości widzenia w oku lewym i prawym. Dolegliwość bardzo często wyklucza z używania obydwu oczu równocześnie, spowalniając tym samym rozwój widzenia u dzieci, co z kolei może prowadzić do amblyopii.
 • Zez – to zaburzenie ustawienia gałek ocznych oraz widzenia stereoskopowego. Wada objawia się znacznym osłabieniem mięśni oczu. W związku z tym, że obrazy odbierane przez narząd wzroku się różnią, mózg może się skupiać jedynie na jednym oku, przyczyniając się do rozwoju niedowidzenia.

 

Amblyopia może być również spowodowana:

 • nadwzrocznością,
 • krótkowzrocznością,
 • astygmatyzmem,
 • wrodzoną zaćmą,
 • urazami narządu wzroku,
 • schorzeniami siatkówki,
 • chorobą ciała szklistego,
 • wrodzonym opadnięciem powieki,
 • guzem w obrębie powiek.

 

Amblyopia – jak sobie poradzić ze schorzeniem?

Z racji tego, że amblyopia rozwija się najczęściej w okresie niemowlęcym, dorastające dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy ze schorzenia (przyzwyczajone do zaburzonego widzenia). Choroba jest z reguły niedostrzegalna dla otoczenia, a więc aby ją wykryć zaleca się regularne badanie wzroku. Dobrym na to momentem jest okres pomiędzy 3. a 5. rokiem życia dziecka.

Aby zmniejszyć stopień nasilenia schorzenia, poprawiając tym samym widzenie, jakość życia i zdrowie pacjenta, dobierane są odpowiednie metody leczenia. Mogą to być okulary (korygujące np. krótkowzroczność lub nadwzroczność) bądź soczewki kontaktowe. W przypadku gdy niedowidzenie spowodowane jest zezem, pomocna może się okazać opaska na zdrowy narząd wzroku. Dzięki temu nie tylko wzmocnione zostaną mięśnie chorego oka, lecz także mózg zacznie przesyłać do niego sygnały. Podobne działanie można uzyskać stosując krople do oczu, które przyczyniają się do czasowego rozmazania obrazu w jednym narządzie wzroku.

Wskazane są również różnego rodzaju ćwiczenia wzroku, które wymuszają właściwe ustawienie oka, np. komputerowa terapia wizualna czy ćwiczenia lokalizacyjne.

W niektórych sytuacjach zalecane jest leczenie chirurgiczne. W trakcie zabiegu lekarz dokona skrócenia bądź wydłużenia określonych mięśni po to, by je wzmocnić lub osłabić.

 

Podsumowanie

Amblyopia, czyli neurologiczne zaburzenie wzroku dotyka najczęściej dzieci. Spowodowane jest zezem, anizometropią bądź innymi stanami chorobowymi. Schorzenie niewykryte we wczesnym okresie dzieciństwa, nie tylko nie zniknie samoistnie, lecz także może dalej postępować. Należy zatem regularnie badać oczy dziecka, w razie potrzeby poddając je właściwemu leczeniu. W ten sposób zwiększa się szanse na odzyskanie widzenia. 

 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!

Sprawdź, co warto wiedzieć

Szukasz swoich pierwszych okularów? Chcesz wejść na wyższy poziom widzenia? Nie wiesz o co pytać u optometrysty? A może ciekawy jesteś jakie są nowości i trendy w optyce? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszej Strefie wiedzy. Kliknij i sprawdź.

Kontakt

Adres

ul. Sasanek 1C, 05-806 Komorów

Poniedziałek - Piątek

10:00 - 19:00

Sobota

10:00 - 14:00

Nasz salon optyczny zlokalizowany jest na pograniczu Nowej Wsi i Komorowa.

Oko na Oko – profesjonalny optyk w Komorowie

Oko na Oko to nie tylko optyk. To miejsce, które kompleksowo zadba o zdrowie Twoich oczu. Jeśli czujesz, że z Twoim wzrokiem dzieje się coś niedobrego – zaczynasz gorzej widzieć, podczas prowadzenia auta oślepia Cię miejskie oświetlenie, obraz rozmazuje Ci się podczas czytania, to zapraszamy do odwiedzin naszego salonu optycznego w miejscowości Komorów. Wspólnie z pewnością uda nam się znaleźć dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie zaraz po tym, jak przeprowadzimy z Tobą dokładne badanie wzroku, po którym nasz optometrysta i optyk będzie wiedział, w którym kierunku należy podążać.

Wyróżnia nas pełen profesjonalizm, doskonała znajomość branży, nieustannie poszerzana wiedza i nowoczesne wyposażenie salonu, dzięki którym jesteśmy w stanie pomóc każdemu klientowi. Nie bez powodu mimo umiejscowienia naszego salonu w Komorowie, do naszego optyka przyjeżdżają również osoby z Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa czy Nadarzyna. U nas mają oni bowiem zapewnioną fachową opiekę, bardzo dokładne badania i trafną diagnozę, dzięki którym wychodzą z naszego salonu z idealnie dopasowanymi okularami.

Zakres usług/produktów optyka Oko na Oko

Każdy pacjent szukający pomocy w salonie optycznym Oko na Oko może liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie ochrony i poprawy wzroku. Realizujemy profesjonalne badanie wzroku dla mieszkańców Komorowa, Pruszkowa, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Nadarzyna oraz innych pobliskich miejscowości. Wszystko przy pomocy nowoczesnego sprzętu pomiarowego, który pozwala nam na dokładne zapoznanie się z wadą. Odwiedzają nas zarówno dorośli, jak i dla dzieci. Pomożemy każdemu!

Wyróżnia nas bogaty asortyment okularów, zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych, dzięki czemu każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Stawiamy na materiały do opraw najwyższej jakości oraz zaawansowane technologie soczewek okularowych. Znajdziesz u nas najnowsze i będące ostatnim krzykiem mody modele. Robimy, co w naszej mocy, by klienci wychodzili od nas zadowoleni. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że wybór okularów to nie tylko droga ku poprawie wzroku, ale i element budowania swojego wizerunku. W okularach musimy czuć się pewnie i komfortowo. Wybór oprawek dostępnych w salonie Oko na Oko w Komorowie sprawia, że nasi klienci mogą na to liczyć.

Optyk dla klientów z Pruszkowa

Mieszkasz w Pruszkowie i szukasz optyka, który pomoże Ci dobrać odpowiednie szkła? Zapraszamy serdecznie do salonu Oko na Oko w Komorowie. Znajdujemy się zaledwie 10 min jazdy samochodem od centrum Pruszkowa i bardzo chętnie zajmiemy się dla Ciebie badaniem wzroku i dopasowaniem odpowiedniego rozwiązania do jego korekcji. Dołącz do grona zadowolonych klientów z regionu i zwiększ komfort swojego życia po odwiedzinach optyka Oko na Oko. Zapraszamy na profesjonalne badanie wzroku pod okiem optometrysty wszystkich chętnych klientów z Pruszkowa!

Badanie wzroku dla klientów z Brwinowa w naszym salonie

Nasz salon jest również otwarty na klientów chcących przeprowadzić badanie wzroku i mieszkających w Brwinowie. Dojazd z centrum tej miejscowości do naszego optyka w Komorowie zajmuje samochodem niecałe 20 min. Tylko tyle swojego czasu musisz zainwestować, by znaleźć się pod opieką profesjonalnego optyka i optometrysty, który dokładnie zbada Twój wzrok i znajdzie sposób na jego korektę.

Szukasz optyka w Nadarzynie?

Jeśli na powyższe pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to nasz salon jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nadarzyn znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Komorowa, a do naszego salonu dojedziesz z niego w niecałe 15 min. Jeśli chcesz zapisać się na wizytę u optyka w Nadarzynie, to skorzystaj z naszej oferty i pozwól zbadać swój wzrok fachowcom dysponującymi nowoczesnymi i dokładnymi urządzeniami. Dodatkowo w salonie Oko na Oko czeka na Ciebie szeroki wybór modnych oprawek. Z pewnością wyjdziesz od nas zadowolony!

Optyk otwarty na klientów z Grodziska Mazowieckiego

W naszym salonie optycznym mile widziani są również klienci z Grodziska Mazowieckiego. Jest to jedna z większych miejscowości w regionie, aczkolwiek jesteśmy przekonani, że to właśnie u nas klienci mogą liczyć na najwyższy poziom świadczonych usług, fachową opiekę i profesjonalne badanie wzroku. Jeśli chcesz, by zaopiekowali się Tobą specjaliści, to rozważ odwiedziny salonu Oko na Oko. Z centrum Grodziska Mazowieckiego dojedziesz do naszego optyka w około 20 min. Zapraszamy!

Zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszego salonu optycznego

Oko na Oko to optyk w Komorowie, którego drzwi są zawsze otwarte dla osób szukających wsparcia dla zdrowia swoich oczu. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz badania wzroku w wykonaniu doświadczonego optometrysty, doboru odpowiednich szkieł z pomocą optyka, czy po prostu chcesz odświeżyć swój wygląd nowymi okularami – zapraszamy do naszego salonu wszystkie zainteresowane osoby z Komorowa, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Nadarzyna, Brwinowa i okolic.

Dbamy o to, aby każdy klient poczuł się u nas dobrze, w atmosferze pełnej zaufania i profesjonalizmu. Towarzyszymy Ci od momentu badania wzroku, poprzez fachowe doradztwo, aż do momentu kiedy wybierzesz idealne okulary dla siebie. Zadzwoń, napisz do nas lub umów wizytę online, aby przekonać się, jak wiele możesz zyskać, dążąc do korekty swojego wzroku z Oko na Oko.