Oko na cyfrowe zmęczenie oczu

 
Oko na cyfrowe zmęczenie oczu

Pisaliśmy o dzieciach i wpływie, jaki ma na ich wzrok korzystanie z urządzeń elektronicznych. A co z nami – dorosłymi? Czy jesteśmy świadomi skutków wielogodzinnego spędzania czasu przed monitorami?

Chyba nikt z nas nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez monitorów. Nawet gdybyśmy w prywatnym życiu zdobyli się na wymagający czyn odstawienia wszystkiego, co emituje niebieskie światło, zawsze pozostaje kwestia pracy. To w niej spędzamy większość naszego dnia i to ona determinuje tryb naszego życia. A w pracy korzystamy z komputerów. Przez wiele godzin.

Jednym z negatywnych objawów funkcjonowania w świecie wyświetlaczy (niestety nie jedynym) jest cyfrowe zmęczenie oczu. Prowadzić ono może do zespołu suchego oka. Jest to pierwszy odczuwalny sygnał postępu cywilizacyjnego na nasz wzrok. Nie lekceważmy tego. Ból głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu, pieczenie i swędzenie w okolicy oka – organizm sam nas informuje, że czas na przerwę. Posłuchajmy go. Wpatrując się w monitor, nie mrugamy. Mrugając rozprowadzamy film łzowy na powierzchni oka – jest to warstwa spełniająca wiele funkcji min. ochronną, dzięki zawartości w niej tłuszczy. Ich obecność powoduje, że nie odparowuje warstwa wodna i oko jest nawilżone. Jeśli nie mrugamy, film łzowy zostaje przerwany i wtedy dochodzi do wyżej opisanych objawów. A nawet jeśli uda nam się mrugnąć, często w pośpiechu nie domykamy powiek, przez co rozprowadzenie filmu łzowego jest niepełne. I nie łudźmy się, że nawilżające krople do oczu zniwelują objawy. Prawda jest taka, że mogą jeszcze pogorszyć sprawę. Nadużywając kropli – „rozleniwiamy” oko. Przestaje ono produkować pod względem ilościowym i jakościowym potrzebne dla filmu łzowego składniki.

Zatem złota zasada – przerwa! 20/20/20 – co oznacza, że co 20 minut przez 20 sekund patrzymy w dal, mrugając 20 razy. Do tego stosujmy okulary z ochronnym filtrem do komputera, odcinającym niebieskie światło. Uszkadza ono komórki siatkówki oka i jest przyczyną bardzo poważnych chorób oczu, min. AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, które jest nieuleczalne.

Zatem czas na przerwę!

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
okulary przeciwsłoneczne
okulary korekcyjne
Optyczne nowości
Katalog produktów
ul. Sasanek 1C
05-806 Komorów
pon - pt: 10.00 - 19.00
sob: 10.00 - 14.00