Oko na fotochrom

 
Oko na fotochrom

Jedna para okularów korekcyjnych do funkcjonowania w pomieszczeniach i na zewnątrz? Oczywiście – zapewniają to soczewki okularowe, które zaciemniają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jakie są korzyści i na co trzeba zwrócić uwagę przy tym rozwiązaniu?

Soczewki okularowe z fotochromem chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, ponieważ zaciemniają się pod wpływem operowania światła słonecznego, zaś w pomieszczeniach odbarwiają się do prawie przejrzystych. Prawie – ponieważ zawsze pozostanie od 5 do 8% barwienia w soczewce. Maksymalne zabarwienie to ok. 85%. Istnieją oczywiście odstępstwa od tych wartości w zależności od rodzaju zastosowanej powłoki fotochromowej – producenci wciąż wprowadzają nowości odpowiadające na zapotrzebowania klientów.

Istotnym aspektem jest czas, w którym soczewka okularowa zabarwia się i odbarwia. Zazwyczaj potrzebujemy ok. 2 min na słońcu, by soczewka z przejrzystej stała się soczewką barwioną, natomiast jej odbarwienie trwa ok. 5-6 min. Ważna jest korekcja, jaką zastosowano w soczewce, ponieważ im większa, tym wolniej trwa proces zabarwienia i odbarwienia.

Podstawowymi kolorami powłoki fotochromowej są szary, szarozielony oraz brązowy. Jednak dla urozmaicenia palety barw producenci dodają kolejne propozycje kolorystyczne, np. bursztynowy, granatowy lub fioletowy. Co więcej, jeśli lubimy lustro na soczewce okularowej – istnieje takie rozwiązanie również w fotochromie. Jest to efektowne, jednak nie dla wszystkich. Soczewki fotochromowe z lustrzanką mają wstępne zabarwienie ponad 10%, co może niestety wpływać na niewyraźne widzenie. Nie są dobre dla kierowców, którzy jeżdżą w nocy.

Istnieje rodzaj powłoki fotochromowej, która zaciemnia się do około 50% podczas jazdy samochodem. Trzeba pamiętać, że wnętrze samochodu traktujemy jak pomieszczenie, w związku z czym trudno o zabarwienie soczewki fotochromowej. Na jej stopień zaciemnienia mają wpływ: kształt przedniej szyby oraz jej właściwości transmisyjne, jak również pozycja kierowcy i temperatura. Ze względu na zastosowaną technologię, w wysokich temperaturach takie soczewki gorzej się barwią. Dlatego trzeba pamiętać, że nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych w upalne lato na plaży. Gdy temperatura jest niższa i jest słoneczny dzień, jak najbardziej spełnią swoją funkcję.

Problem może też stanowić przebywanie w pomieszczeniu przy otwartym oknie, gdy na zewnątrz świeci słońce – jest szansa, że soczewki będą się barwiły, a wtedy jakość widzenia znacznie się pogorszy. Będzie to utrudnieniem np. w pracy biurowej.

Jednakże pamiętajmy, że mamy tak naprawdę dwie pary okularów w jednym etui. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
okulary przeciwsłoneczne
okulary korekcyjne
Optyczne nowości
Katalog produktów
ul. Sasanek 1C
05-806 Komorów
pon - pt: 10.00 - 19.00
sob: 10.00 - 14.00