Wszelkie obserwacje, badania i spostrzeżenia mówią jasno – jesteśmy przyklejeni do ekranów telewizorów, laptopów i telefonów! Sposób pracy – praca w biurze, życia i spędzania wolnego czasu niestety często kieruje nas do elektroniki. Jeżeli nie możemy wyeliminować ekranów cyfrowych z naszego życia, sprawmy aby były jak najmniejszą szkodą dla naszego wzroku. Dobre widzenie to podstawa naszego funkcjonowania.
Chwila wprowadzenie w podstawy.
Zacznijmy od akomodacji oka – jest to mechanizm fizjologiczny, dzięki któremu wyraźnie widzimy przedmioty, które są blisko nas (praca przy komputerze czy gra na telefonie). Proces ten jest automatyczny i odpowiada za niego mięsień rzęskowy – w praktyce mówiąc im bliżej patrzymy, tym większe napięcie pojawia się na mięśniu. Długotrawałe spinanie mięśnia kilugodzinnym wpatrywaniem się w bliskie przedmioty może prowadzić do jego nieprawidłowego działania i dysfunkcji akomodacji. Efektem czego jest zamazywanie się nam obrazu, występowanie bólu oczu i głowy, napięcie i zmęczenie w obrębie głowy, które towarzyszą praca w biurze.
Światło niebieskofioletowe z ekranów
Dzięki załamywaniu się światła widzimy świat na kolorowo. Niestety jego składowe działają na nasz organizm negatywnie -promieniowanie UV i światło niebieskofioletowe. I właśnie to ostatnie ma zły wpływ na nasz tzw. rytm dobowy. Zaburza naszą zdolności do koncentracji. Jest jednym z czynników zwiększających ryzyko występowania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Nie mrugasz
Mruganie jest bardzo ważne -umożliwia odświeżenie filmu łzowego na powierzchni oka. Czyli łzy są rozprowadzane po oku, dzięki czemu zapobiegamy wysychaniu i podrażnianiu oczu. Przyjmuje się, że w normalnych warunkach mrugamy 15 – 20 razy na minutę. Sytuacja ma się zupełnie inaczej przy pracy z monitorem? Podczas korzystania z ekranów mrugamy mniej więcej dwa razy rzadziej – zwłaszcza z momentach skupienia (szukając błędu w tekście, analizujać tabelę danych czy wyczekując puktu kulminacyjnego w filmie).
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
– zmęczenie oczu
– niewyraźne widzenie
– bóle głowy
– suchość oczu
W takiej sytuacji należy zacząć działać i nie czekać, aż sytuacja się znacznie pogorszy. Koniecznie udaj się na badanie wzroku i skonsultuj swój przypadek. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, istnieją specjalne soczewki, które dają ulgę w pracy z komputerem.
Pamiętaj! Nie ma jednych uniwersalnych soczewek dla każdego. Aby dobrać odpowiednie rozwiązanie nasz optometrysta przeprowadzi z Tobą obszerny wywiad o Twoim systemie pracy i życia, tak aby dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Umów się wygodnie na badanie wzroku przez ten kalendarz.
A jak możesz sobie pomóc już w tej chwili?
1. Stosuj zasadę 20/20/20 czyli co 20 minut spójrz przez 20 sekund na odległość 20 metrów w dal ( za okno naprzykład) -rozluźnisz wtedy akomodację oka.
2. Regularnie mrugaj – dzięki czemu oczy poczują ulgę.