Podczas wizyty u optyka mogliście się spotkać z nazwami soczewek okularowych, które zapewne niewiele Wam mówiły. Kto stykając się po raz pierwszy, wie co znaczą określenia: jedno i dwuogniskowe, relaksacyjne, biurowe, progresywne, indeksowane, sferyczne, asferyczne? Zapytacie zapewne czemu ma służyć taki wybór? Odpowiedź – komfortowi noszenia okularów. Każdy człowiek ma inną korekcję, styl życia, wymagania i przyzwyczajenia. Szukając idealnego rozwiązania, musimy mieć szeroką gamę wyboru. Postaramy się w dzisiejszym wpisie na blogu, przybliżyć Wam, o co w tym wszystkim chodzi.
Konstrukcja soczewki to podstawowa różnicą pomiędzy nimi. Dzielimy je na sferyczną oraz asferyczną. W konstrukcji sferycznej powierzchnia soczewki jest wycinkiem sfery czyli kuli, jest grubsza na środku, a cieńsza po bokach w przypadku mocy plusowych. Minusem ich jest występowanie efektu powiększenia lub pomniejszenia oczu. W konstrukcji asferycznej powierzchnia jest symetrycznie spłaszczona. Są one cieńsze na środku i delikatnie pogrubione na bokach.
Wybór konstrukcji, w niektórych przypadkach ma wpływ na estetykę montażu. W tej kwestii musi dojść do pogodzenia dwóch elementów: grubości soczewki i grubośći oprawy okularowej w miejscu montażu. Są niestety przypadki, w których nie można iść na kompromis w wyborze innej oprawy (szczupłe twarze czy wybór konkretnej oprawy niepodlegający zmianie). W takiej sytuacji należy dokonać zmiany w wyborze soczewki . Przy dużych korekcjach wzroku, sama zmiana konstrukcji już nie wystarczy. Musimy w takim przypadku wybrać tzw.soczewki indeksowe.
Niezależnie od tego jaką soczewkę wybierzemy, każda z nich może zostać wyprodukowana w wybranym indeksie. Indeks wpływa na zmianę współczynnika załamania światła, im jest on wyższy tym soczewka jest cieńsza oraz bardziej estetyczna. Do wyboru są indeksy 1.50, 1.53, 1.6, 1.67 oraz 1.74.
Rodzaj stosowanych soczewek zależny jest od wielu czynników. Soczewki jednoogniskowe polecane są raczej osobom młodym. Wpływ na to ma sprawność oka w przejściu z widzenia z dalekiej na bliską odległość czyli tzw.akomodacja. W przypadku osób starszych, akomodacja nie działa już tak płynnie i może wystąpić potrzeba zastosowania indywidualnego rozwiązania.
Soczewki jednoogniskowe nowej generacji to soczewki relaksacyjne. Zostały stworzone jako odpowiedź na szybko rowijającą się erę cyfryzacji i technoloii, w której jesteśmy otoczenii monitorami, smatrfonami czy tabletami przez wiele godzin każdego dnia. Nasze oczy, aby widzieć z odpowiednią ostrością w kontakcie z elektroniką muszą wykoywać dużo cięższą pracę niż zostały stworzone. Największy wysiłek jest w pracy z odległością do 30 cm, która jeszcze niedawno była bardzo żadko używana. Soczewki te posiadają strefę z dodatkową mocą, która wspiera wytężoną akomodację lub zastępuje jej braki we wstępnym stadium. Podczas korzytania z soczewek relaksacyjnych można odczuć poprawę w przypadku tzw. “zmęcznego oka”. Dedykowane są przeważnie osobom pomiędzy 30, a 40 rokiem życia.
Powyżej 40 roku życia mądzejemy i zaczynamy poruszać głową, a wtedy wybieramy soczewki progresywne. Okulary progesywne (soczewki wieloogniskowe) zaleca się osobom po 40 roku życia(są też szczególne przypadki, gdy dzieci słabo akomodują lub też są inne problemy z akomodacją). Ich konstrukcja pozwala na płynne przejście z obszaru dali do bliży, zapewniając tym samym wyraźne widzenie na każdą odległość . Soczewki progresywne różnią się między sobą zaawansowaniem technologicznym (są zwykłe prasówki i konstrukcje zindywiduaizowane). Dzięki możliwości projektowania ich pod indywidualnego klienta zapewniają komfort nawet najbardziej wymagającym osobom. To zdecydowanie najnowocześniejsze i nawygodnejsze rozwiązanie w przypadku konieczności korygowania obydwu obszarów widzenia.
Kolejnym przykładem soczewek wieloogniskowych są soczewki do pracy w pomieszczeniu. To idealnym rozwiązanie dla osób wymagających widzenia na odległości bliskie i pośrednie. Soczewki te będą komfortowym wyborem w pracy w pomieszczeniu (praca z dokumentami na biurku plus praca z komputerem). Należy pamiętać, że nie wolno(!)używać tych soczewek do jazdy samochodem (dalekie odległości patrzenia).
Gama wyboru jest tak szeroka, że z całą pewnością każdy znajdzie najodpowiedniejsze rozwiązanie dla siebie. Należy jednak pamietać o tym, aby podczas wyboru zarezerwować sobie wolną, dłuższą chwilę na badanie i wywiad. To są niezbędne elementy, aby dokonać prawidłowego wyboru. Nie zwlekaj – już dziś umów się na wizytę do naszego salonu, gdzie rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości. W profesjonalnie wyposażonym gabinecie wykonasz badanie u certyfikowanych specjalistów, a doboru oprawy wykonasz pod okiem wyszkolonego personelu.
Zadzwoń 530-666-355.